• Early Childhood + 2022-TCA-26-IE01-02 - Dublin 2023

• Súčasné a ministerstvom školstva sledované a vyhodnocované  pedagogické koncepcie sú založené na sociálnom konštruktivizme, ktorý jednoznačne definuje kvalitné vzdelávanie ako proces, pri ktorom žiak získava nové poznatky na základe spolupráce, v kooperácii a prostredníctvom aktívneho myslenia a konania. Táto spolupráca je o to efektívnejšia, ak ide o medzinárodné zdieľanie informácií, ktoré po zaradení do štruktúry už poznaného sú aplikovateľné a užitočné v reálnom živote.

Názov školiacej a kooperačnej aktivity:

Early Childhood + 2022-TCA-26-IE01-02

Miesto a termín konania:

Dublin, Írsko

Počet účastníkov z iných krajín: 24

Prehľad krajín zastúpených na aktivite: Nemecko, Rumunsko, Rakúsko, Portugalsko, Slovensko, Rumunsko, Lotyšsko, Dánsko, Švédsko, Írsko, Poľsko, Malta

Komunikačný jazyk: angličtina

Typ aktivity: Školiace a kooperačné aktivity, tzv. TCA (z angl. Training and Cooperation Activities), sú nástrojom národných agentúr na podporu plnenia cieľov a priorít programu Erasmus+. Cieľom je priniesť pridanú hodnotu a vyššiu kvalitu vzdelávania, a tak prispieť k zvýšeniu dopadu programu na systémovej úrovni každej zo zúčastnených škôl.

Trvanie aktivity: 22.-25. júna 2023

Účastník za ZŠ Rabčice: Mgr. Peter Ľuba

Ciele aktivity:

Cieľom vzdelávacej a kooperačnej aktivity Early Childhood + bolo zdieľanie dobrej praxe z oblasti rozvoja spôsobilostí  žiakov navštevujúcich prvý stupeň základnej školy a materskú školu. Školiaca aktivita sa  zameriavala na získavanie nových kontaktov na pedagógov a projektových koordinátorov – lídrov škôl, pôsobiacich v oblastiach primárneho a predprimárneho vzdelávania.

Na záver stretnutia sme tvorili návrhy KA122-SCH projektov.

Projektové aktivity sa začali v piatok 23. júna ice-breakermi, ktoré viedla lektorka Tara Power, profesorka pedagogiky na Technological University of Dublin.

Druhý deň bol zameraný na inovatívne pedagogické prístupy pre predprimárne a primárne vzdelávanie. V úvodnej aktivite bola použitá projektívna metóda. Ďalej nasledovala brainstormingová aktivita zameraná na  naše očakávania od semináru a ich prioritizácia v rámci projektov Erasmus+. Účastníci si potom vyskúšali inovatívne pracovné listy pre predmety vyučované vo všetkých vzdelávacích oblastiach, a ktoré sú zvlášť vhodné pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Poobedie bolo venované  prednáške Dr. Sharon Skehill, ktorá zdieľala príklady dobrej praxe z ich lesnej materskej školy Newtown Kids’ Club Ltd. Súčasťou sobotného stretnutia bola aj skupinová práca pri tvorbe návrhov na nové KA122SCH projekty a v rámci nedele skupinové prezentácie týchto návrhov. Účastníci brainstormovali a zdieľali svoje návrhy v medzinárodných skupinách a zdieľali kontakty na základe priorít ich inštitúcií.

Naša škola podáva prihlášku na veľký KA122-SCH projekt, ktorý sa bude zameriavať na  rôzne vzdelávacie oblasti s cieľovou skupinou  žiakov z našej školy a ďalej žiakov z Dánska, Nemecka, Rumunska, Španielska a Švédska. Zároveň sa nám podarilo rozbehnúť spoluprácu so školami z Írska a z Rakúska, ktoré zahrnieme do Erasmus + vzdelávacích aktivít už cez akreditáciu, ktorú podávame v októbri 2023.

Tento veľký KA122-SCH projekt je kombináciou partnerstiev získaných z írskeho a predošlého TCA v Prahe. Zároveň sme v rámci stretnutia pomohli ďalším európskym základným školám s prípravou ich vlastného job shadowingu, ktorý by chceli implementovať na našej škole. Názov projektu je Outdoor and Together: Learning How to Collaborate and Explore in the Local Environments. Projekt sa zameriava na zbieranie skúseností a pozorovaní dobrej praxe z našej školy pri organizácií aktivít školy v prírode a ďalších environmentálnych podujatiach. Zapojené inštitúcie sú Kindergarten with extended program no 5, Vaslui a ZŠ s MŠ Rabčice. Začiatok partnerstva je naplánovaný na január 2024. Prihlášku podáva partnerská škola.