• Olympiáda v anglickom jazyku

• Dňa 28. 11. 2023 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Vybraní žiaci z jednotlivých tried sa stretli počas dvoch vyučovacích hodín, aby si zasúťažili, a to hneď v niekoľkých častiach. Najprv to bolo cvičenie na posluch, následne museli vypracovať náročný test. Napokon sa mohli predviesť vo vymýšľaní príbehu. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách, a to v kategórii 1A (5. – 7. ročník) a v kategórii 1B (8. – 9. ročník). V kategórii 1A súťažili 4 žiaci a v kategórii 1B súťažilo 6 žiakov. Aj keď náročnosť týchto úloh bola vysoká, mnohí súťažiaci ich zvládli veľmi dobre. Všetky úlohy boli vyhodnotené.

Víťazi oboch kategórií:

Kategória 1A :

1. miesto : Marek Hadár , 7.A

2. miesto : Zoran Lašťák 5.A

3. miesto: Andrea Bolibruchová, 7.A

Kategória 1B :

1. miesto : Nela Dzureková, 9.A

2. miesto : Adrián Kocúr, 8.A

3. miesto: Nicolas Turac, 9.A

Všetkým zúčastneným ďakujeme, víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov na okresnom kole.

• Deň školského parlamentu

• Tento rok bola na našej škole prvýkrát vyhlásená súťaž o najkrajšiu vianočnú výzdobu triedy a naša škola sa zaodela do vianočného šatu. 21.12.2023 boli vyhlásení víťazi. Rozhodovanie 4-člennej poroty bolo náročné, všetci si dali záležať.

Poradie prvých troch tried na I. stupni:

1.miesto      1.A. trieda

2.miesto      2.A. trieda

3.miesto      3.B. trieda

Poradie prvých troch tried na II. stupni:

1.miesto      7.A. trieda

2.miesto      9.B. trieda

3.miesto      5.A. trieda

Víťazi boli odmenení certifikátom - najkrajšia vianočná výzdoba triedy 2023 a sladkou odmenou. Blahoželáme víťazom a všetkým ďakujeme za skrášlenie našich tried.

Po vyhlásení víťazov čakala na členov parlamentu ešte milá povinnosť – rozdať žiakom a učiteľom darčeky od „tajného santu“. Bolo ich dosť veľa, obdarovaní neskrývali prekvapenie, že darček je práve pre nich. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do tejto akcie zapojili.

Váš školský parlament

• Milí žiaci,

na chodbe pri stromčeku je pripravené označené vrece, do ktorého môžete dávať pripravené balíčky od tajného "santu". Vrece tam bude do stredy. Balíčky nezabudnite označiť menom a triedou. Váš školský parlament.

• VIANOČNÉ TRHY

• Milí rodičia, srdečne Vás pozývame na Vianočné trhy, ktoré sa uskutočnia 16.12.2023 od 16:00 hod. v Kultúrnom dome Rabčice. Naši žiaci pripravili rôzne výrobky, ktoré si môžete zakúpiť, a tým podporiť benefičnú zbierku.

Tešíme sa na Vás, všetci ste srdečne vítaní.

• Naši žiaci opäť úspešní na technickej olympiáde

• Aj tento rok sa naši žiaci zúčastnili na štrnástom ročníku technickej olympiády. Okresné kolo sa konalo dňa 23. 11. 2023 v SOŠ technickej v Námestove. Na olympiáde súťažilo 22 družstiev z okresov Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín.

Súťažilo sa v dvoch kategóriách a to mladší a starší žiaci. V kategórii starších žiakov našu školu ZŠ s MŠ Rabčice reprezentoval Leo Chromek a Branislav Mordel, žiaci z 8. A triedy.

Olympiáda pozostávala z dvoch častí – teoretickej a praktickej, kde žiaci podľa  technickej dokumentácie zostrojovali výrobok -špachtľu. Súťažiaci museli preukázať zručnosť pri opracovaní dreva na rúčku a znalosť strihanie a brúsenia kovovej časti z pozinkovaného plechu.  Za výrobok Leo a Braňo získali rovnaký počet bodov ako výhercovia súťaže – ZŠ s MŠ Rabča ale v teoretickej časti sme stratili jeden bod oproti víťazom, takže sme obsadili druhé mesto.

Radosť z víťazstva bola veľká a za vynaložené úsilie a poctivú prípravu na olympiádu pod odborným vedením Ing. Angely Bigošovej si žiaci hrdo odniesli medaily, diplom a vecné ceny. Aj my sa pripájame ku gratuláciám a želáme úspešné umiestnenie v budúcom ročníku súťaže.

Ing. Angela Bigošová

• Sviatok svätého Mikuláša

• Aj tento rok zavítal do našej školy opäť Mikuláš a deti sa aspoň na chvíľku mohli tešiť z jeho prítomnosti. V celej škole sa šírila príjemná atmosféra počas celého dňa. Deti si pre Mikuláša pripravili kultúrny program plný piesní a básní, ktoré predstavili aj svojim spolužiakom z ostatných ročníkov. Za odmenu dostali pekné darčeky. Pani učiteľka Tropeková pripravila pre žiakov I. stupňa aj názornú ukážku pečenia vianočných oblátok s pekným rozprávaním.

Triedni učitelia prvého stupňa a deviataci na druhom stupni si pripravili pre žiakov rôzne mikulášske aktivity a činnosti spojené s predvianočným časom - zábavné pracovné listy, krížovky, hry, pečenie waflí a varenie „vianočného punču“.  Tento špeciálny deň s Mikulášom sme si spolu veľmi užili.

• SVIATOK SV. MIKULÁŠA – 6. december

• Ani sme sa nenazdali a máme tu predvianočný čas, v ktorom samozrejme nesmie chýbať ani Mikuláš. Tento sviatok je dňom, ktorý prináša veľa radosti do domácností, ale aj do našej školy.

Tento rok nás 6. decembra opäť navštívi Mikuláš so svojimi pomocníkmi a spoločne nám spríjemnia vyučovanie. Žiaci si pripravia kultúrny program plný piesní, básní a príbehov zo života svätca. Naši deviataci sa postarajú o organizáciu rôznych aktivít a občerstvenie. Bude to skvelá príležitosť na to, aby sme si všetci užili tento špeciálny deň spolu.