• Obedy v školskom roku 2023/2024

• Vedúca školskej jedálne oznamuje, že obedy pre deti materskej školy budú vydávané od pondelka 04. 09. 2023 a pre žiakov ZŠ od utorka 05. 09. 2023.

Vedúca ŠJ - Janka Slovíková

• Slávnostné otvorenie nového školského roka 2023/2024

• Prázdniny sa nám pomaličky blížia ku koncu a naša škola je už pripravená privítať opäť svojich žiakov, pretože nás všetkých čakajú nové školské povinnosti, ale aj kamarátstva a zážitky.

Nový školský rok začneme sv. Omšou v pondelok 4. septembra o 8:00 a o 9:00 spoločným stretnutím pred budovou školy a následne v triedach.

ŠKD funguje od utorka.

Tešíme sa na Vás!

• Quality of Subject Matter ZŠ s MŠ Rabčice - OECD Schools+

• ​​​​​​Prinášame Vám zhrnutie o projekte Schools+ v ktorom naša škola aktívne participuje:​​​​

Názov Projektu: OECD Schools+ Network

Typ aktivity: Platforma zameraná na spájanie inšpiratívnych škôl a organizácií z celého sveta s cieľom zdieľať a tvoriťpozitívne zmeny vo vzdelávaní.

Trvanie projektu: 01. 05. 2023 - 01. 05. 2025

Koordinátor projektu: Mgr. Peter Ľuba

Ciele projektu:

Cieľ 1 : Tvorba siete inovatívnych škôl pre zdieľanie dobrej praxe

• Identifikácia a analýza dobrej praxe inovatívnych projektových škôl
              • Organizácia globálnych pedagogických konferencií
              • Identifikácia a výmena skúseností pri riešení pedagogických výziev 21. storočia
              • Výstupy: Schools+ zhrnutie príkladov inovatívnych pedagogických prístupov

Cieľ 2 : Podporiť rozširovanie inovácií v edukácii

• Definovanie a tvorba platformy pre medzinárodnú terminológiu a štandardizované prístupy v pedagogickej praxi.
              • Tvorba všeobecne platných štandardov pre získavanie a analýzu inovatívnej praxe škôl z celého sveta
              • Výstupy: Prehľad efektívnych metód a prístupov pre edukačnú prax konzultovaných svetovými odborníkmi na pedagogiku.

Cieľ 3 : Odporúčania pre zmeny vo vzdelávacích politikách, výskume, praxi a v globálnej diskusii o vzdelávaní

• Zhrnutie získaných informácií a tvorba globálne platnej záverečnej správy
              • Identifikovanie a organizácia stretnutia s inštitúciami kľúčovými pre tvorbu inovatívnych zmien a materiálov (školy, univerzity, ministerstvá)
              • Výstupy: Záverečná správa: Odporúčania pre budúcnosť globálneho školstva, Celosvetová rada škôl 2025, Platforma Schools Hub

Celkový cieľ: Zlepšenie výchovno-vzdelávacieho procesu a holistický rozvoj žiakov s ohľadom na ich individuálny rozvoj a wellbeing.

Opis projektu:

Schools+ je projekt organizovaný Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorého cieľom je tvorba medzinárodnej platformy a siete inovatívnych škôl, ktoré medzi sebou zdieľajú dobrú prax aplikovateľnú v medzinárodnom meradle. Výstupom projektu bude dokument OECD, ktorý bude smerodajný pre ďalší vývoj celosvetového vzdelávania a pre všetkých tvorcov edukačných politík v rámci OECD. Slovenskú republiku reprezentujú v sieti Schools+ dve základné školy (ZŠ Rabčice a ZŠ s MŠ Gaštanová ). Slovenskú účasť v rámci tejto platformy pre zlepšovanie kvality výučby a zdieľanie praxe zastrešuje Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu, konkrétne Inštitút vzdelávacej politiky v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a jej trvalej delegácie Slovenskej republiky pri OECD.

V rokoch 2023-2024 sa ZŠ Rabčice sa bude zúčastňovať tzv. Learning Circle (Advisory Group) stretnutí, ktoré sa budú uskutočňovať 4-5 krát do roka vo virtuálnej forme. V rámci stretnutia bude škola zdieľať postrehy a odporúčania vyplývajúce z analýzy najnovšieho pedagogického výskumu, ktorý bude škole exkluzívne poskytnutý Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a z jej bohatých skúseností pri sprevádzaní každého žiaka v rámci výchovno vzdelávacieho procesu. Cieľová oblasť participácie na stretnutiach je Quality of Subject Matter/Kvalita výučby, zameraná na zdieľanie a tvorbu Best Practice v oblastiach:

• Asociatívneho učenia sa, tvorby kognitívnych prepojení/spojitostí pri výučbe
              • Rozpoznávania vzorov, schém, systémov, modelov a následná generalizácia zistení
              • Procesov učenia a metód vo výchovno-vzdelávacom procese
              • Epistemického učenia sa (metakognícia)
              • Jasnosti a presnosti vo vyjadrovaní, prezentovaní a zovšeobecňovaní získaných poznatkov