• DFS Kašunka získal ocenenie: Strieborné pásmo

• Na súťažnej prehliadke  "Oravské krpčeky" v konkurencii dvanástich detských folklórnych súborov získal DFS Kašunka pod vedením: Mgr. Janky Tropekovej a Mgr. Beáty Ogurekovej  ocenenie  Strieborné pásmo. Podujatie sa uskutočnilo v sobotu 25. marca v Dome kultúry v Nižnej.  Vyhlasovateľom postupovej súťaže je Národné osvetové centrum, partnerom Obec Nižná a Cukrárenská výroba Veličná.

Blahoželáme DFS Kašunka a  tešíme sa z úspechu.

• Dotácia na stravu

Od 01.05.2023 bude žiakom , ktorí sa prihlásia na stravovanie v školskej jedálni,  poskytnutá dotácia na obedy na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastní výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole ( iba predškoláci) alebo vyučovania v základnej škole.

Nakoľko je potrebné zo strany školy zistiť záujem a požiadať o dotáciu, žiadame Vás o záväzné vyjadrenie a potvrdenie návratky v prípade záujmu o stravovanie od 01.05.2023. V prípade neúčasti žiaka v škole  je rodič povinný žiaka odhlásiť. V opačnom prípade  bude rodič musieť sumu za stravu v tom dni  uhradiť.

Návratku je potrebné vypísať elektronicky a potvrdiť.  Návod najdete tu.

Termín do 31.03.2023

Návratku vypĺňajú všetci žiaci, ktorí majú záujem o stravovanie a dotáciu od 01.05.2023 (aj doterajší stravníci).

• Nová didaktická technika v našej škole

• Zámerom národného projektu NP EDIT je zlepšiť technologické vybavenie škôl na úroveň spĺňajúcu európske štandardy.

ZŠ s MŠ Rabčice je súčasťou národného projektu NP EDIT.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

• Riaditeľské voľno žiakov 5.- 8.ročníka dňa 22.marca 2023

• Dňa 22.3.2023 je udelené riaditeľské voľno žiakom 5.- 8.ročníka základnej školy v súvislosti s Testovaním 9 2023 a organizáciou vyučovania v škole, podľa § 150 ods.5  zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

• Ďalšia spolupráca - nový Erasmus s Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

• Nový Erasmus projekt s Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie od septembra 2023.

Názov projektu: Embodying math-physics education

Type: Small scale partnerships in school education.

Technické predpoklady projektu / Nové technické vybavenie (softvér, hardvare) našej školy

Návrh, implementácia prototypov, multifunkčných bezdrôtových senzorov na meranie vzdialenosti a softvéru na analýzu výsledkov merania v reálnom čase pre školské vyučovacie experimenty. Cieľom experimentov bude stelesnenie STEM konceptov (najmä matematických a fyzikálnych) a integrácia vyučovania predmetov ako matematika a fyzika na úrovni základných škôl, zapojenie do experimentálneho procesu vrátane využitia bežne dostupných mobilných zariadení, ako sú smartfóny.

Doba realizácie projektu: 09/2023-09/2025

• WocaBee u nás v škole

•

WocaBee je nová aplikácia, ktorá výrazne pomáha žiakom naučiť sa cudzie slovíčka akéhokoľvek jazyka rýchlo, jednoducho a efektívne.

WocaBee používa rôzne metódy a vyhodnocovacie algoritmy tak, aby bolo učenie čo najefektívnejšie.

Všeobecným cieľom vyučovania anglického jazyka je vzbudiť a prehlbovať u žiakov záujem o učenie sa cudzích jazykov, motivovať ich a umožniť im efektívne rozvíjať a používať komunikačné kompetencie (jazykové, sociolingválne, pragmatické), ako aj všeobecné a transverzálne (tzv. prienikové) spôsobilosti tak, aby dokázali úspešne komunikovať v cieľovom jazyku na danej úrovni.

Mgr. Peter Ľuba

• Testovanie 9

• Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl:

Na základe § 155 zákona č. 245/2008 Z. z. sa v školskom roku 2022/2023 uskutoční externé testovanie žiakov deviateho ročníka základných škôl (Testovanie 9) dňa 22. marca 2023

Žiaci budú testovaní z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.

• Dejepisná olympiáda - postup do krajského kola

• V tomto  školskom roku 2022/2023 našu školu na Dejepisnej olympiáde reprezentovali žiaci : Adriana Bolibruchová 6.A. , Ľubomír Piták 6.A. , Kristián Kolčák 7.A. ,  Olívia Lara Jagnešáková  8.A. , Veronika Káziková 8.B .

Okresné kolo Dejepisnej olympiády sa konalo v Námestovo . Žiaci museli zvládnuť okrem dejepisného učiva vo svojom ročníku aj históriu vedy a techniky.

Najlepšie sa umiestnila Veronika Káziková , ktorá skončila  na druhom mieste a postúpila do krajského kola, ktoré sa uskutoční 3. apríla 2023 v Martine.

Všetkým žiakom ďakujeme a Veronike prajeme veľa síl pri príprave na krajské kolo Dejepisnej olympiády.

Mgr. Lubasová Kristína

• Náš žiak patrí medzi TOP 10  autorov esejí na Slovensku - písaných v anglickom jazyku.
            • Náš žiak patrí medzi TOP 10 autorov esejí na Slovensku - písaných v anglickom jazyku.

• Náš žiak Šimon Kubík (9.A) získal ocenenie od medzinárodnej strednej školy LEAF Academy v Bratislave za svoju esej napísanú v anglickom jazyku v rámci  celoslovenskej súťaže "English Essay Competition".

Jeho práca bola ohodnotená ako jedna z TOP 10 esejí, ktoré napísali zúčastnení žiaci z celého Slovenska.

Šimonovi srdečne gratulujeme ku krásnemu úspechu a tešíme sa na ďalší ročník tejto prestížnej  súťaže.