• Olympiáda v anglickom jazyku aj na našej škole

• Dňa 22. novembra 2022 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 33. ročníka Olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v kategóriách 1A a 1B. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 21 žiakov, z toho boli 5 žiaci úspešní riešitelia (úspešný riešiteľ musí získať v písomnom teste aspoň 60% bodov).

Víťazi v kategórii 1A

Adrián Kocúr                        Celkový počet bodov: 38

Alexandra Kováčová              Celkový počet bodov: 35

Marek Hadár                           Celkový počet bodov: 30,5

Víťazi v kategórii 1B

Simona Vonsová                   Celkový počet bodov: 55,5

Samantha Kolčáková              Celkový počet bodov: 53

Adriana Turacova                   Celkový počet bodov: 47

Úspešní riešitelia kategória 1B

Tomáš Korman                       Celkový počet bodov: 26

Šimon Kubík                           Celkový počet bodov: 25

Písomný test pozostával zo štyroch častí:

• Gramatika
              • Slovná zásoba
              • Čítanie s porozumením
              • Počúvanie s porozumením

Následná ústna časť, ktorej sa zúčastnili traja postupujúci žiaci, pozostávala z:

• Monológu: Tvorba verbálneho príbehu na základe obrazového podkladu v dĺžke 3 minúty
              • Dialógu: Interakcia v cudzom jazyku so skúšajúcim na dialogickú tému podľa vzorov NIVAM v dĺžke 3 minúty

Olympiáda prebehla podľa predpísaných štandardov a zohľadňovala žiacku úroveň podľa kompetenčného rámca CEFR. Žiaci, ktorí sa umiestnili na víťazných miestach dostali za svoju svedomitú prácu a excelenciu diplomy a vecné ceny.

Mgr. Peter Ľuba

• Technický kútik v materskej škole

• Vďaka podpore Nadácia Kia Slovakia sme vytvorili v priestoroch materskej školy:

Technický kútik

Implementácia  technickej výchovy  je dôležitou  súčasťou predprimárneho vzdelávania.

Digitalizácia, automatizácia a globalizácia spoločnosti vo výraznej miere ovplyvňuje požiadavky trhu práce, na ktoré musí vzdelávacie prostredie reagovať zaradením technickej výchovy do rozvojových aktivít.

Dieťa navštevujúce materskú školu a neskôr žiak primárneho stupňa vzdelávania  získa základy technickej gramotnosti, orientáciu v povolaniach, ako aj široký priestor na iniciatívu a samostatnosť v riešení problémov a rozličných životných situácií.

• ERASMUS - stretnutie v Krakove

• 18. októbra 2022 prebehlo pracovné stretnutie tímu Erasmus plus v priestoroch Uniwersytetu Pedagogicznego Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Spoločne sme pripravili plány vyučovacích hodín, ktoré budú zrealizované aj v našej škole. Pracovnú skupinu viedol profesor Błaszczyk a  kierownik katedry edukacji matematycznej Miroslava Sajka.

Prof. Blaszczyk vystúpil s úvodnou prednáškou, ktorej hlavne myšlienky sú rozpracované do kognitívnych cieľov výučby.

Výstupy edukácie budú v ďalších krokoch podkladom k tvorbe  mobilnej matematickej aplikácie.

Z prednášky prof. Blaszczyka.

na plenárnom rodičovskom združení bol schválený príspevok 10 eur  pre Rodičovské združenie na žiaka.

• Olympiáda v anglickom jazyku - Školské kolo

• Milí žiaci,

blíži sa nám termín Olympiády v anglickom jazyku. Školské kolo sa uskutoční  22. novembra 2022 od druhej vyučovacej hodiny, tj.  v čase od 8:45 do 12:00.

Olympiáda bude organizovaná podľa organizačného poriadku NIVAM a bude obsahovať všetky súčasti testu, ktorý Vás bude čakať na okresnom kole - písomná aj ústna časť.

Písomná časť pozostáva z gramatickej sekcie, testu slovnej zásoby, z čítania s porozumením a z počúvania s porozumením.

Ústna časť bude pozostávať z opisu obrázka (3 minúty) a krátkeho dialógu s druhým kandidátom (3 minúty).

Zúčastniť sa môžu žiaci 5. až 9. ročníka, pričom 5.-7. ročník majú kategóriu 1A a 8.-9 ročník má kategóriu 1B.   Víťaz každej kategórie pôjde reprezentovať školu na okresné kolo.

V prípade, že by ste mali záujem zúčastniť sa olympiády, príďte na krúžok anglického jazyka pre pokročilých žiakov, ktorý sa koná vždy v stredu po 6. vyučovacej hodine vo fyzikálnej učebni (vedľa triedy 5.A).

Všetci žiaci so záujmom sú srdečne vítaní.

Olympiáda patrí už tradične z k najprestížnejším súťažiam, ktorú odporúča MŠVV a Š.

Účasť  Vám osobitne odporúčam, nakoľko olympiáda Vám môže, okrem iných benefitov, pomôcť pri príjmačkách na  strednú školu.

​​​Mgr. Peter Ľuba

Dňa 08.11.2022 (utorok) sa uskutoční rodičovské združenie (triedne aj plenárne). Triedne rodičovské združenie sa bude konať od 13:30 v triedach kde sa učia Vaše deti. Plenárne sa bude konať o 15:00 v hlavnej budove ZŠ, po jeho skončení bude pokračovať triedne rodičovské združenie do 16:30.

• LEAF Academy Essay Competition

• Milí žiaci,

chcem Vám dať do pozornosti súťaž LEAF Academy Essay Competition. Ide o  súťaž esejí písaných v anglickom jazyku, ktorá je  organizovaná prestížnou strednou školou v Bratislave - LEAF Academy. Zúčastniť sa môžu žiaci od 8. ročníka.(kategória A)

Informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze, alebo sa zastavte v stredu po 6. hodine na krúžok pokročilej angličtiny.

Esej je potrebné napísať do 15. decembra - my na nej budeme systematicky pracovať už v rámci novembra.

Odporúčam Vám:

- zúčastniť sa tejto súťaže - kreatívne písanie v angličtine patrí medzi veľmi žiadané.

- navštíviť môj krúžok angličtiny, kde sa systematicky venujeme pokročilejším aspektom anglického jazyka, trénujeme tvorivé písanie a pripravujeme sa na súťaže (Olympiáda v ANJ). Krúžok prebieha každú stredu po 6. hodine vo fyzikálnej učebni (vedľa 5.A triedy).

Teším sa na vaše tvorivé eseje!

​​​​​​​Mgr. Peter Ľuba